Neser nje bote e re na pret Shfaq më të madhe

Neser nje bote e re na pret

A-000671

Leke 1,000

Shto ne listen e deshirave

Shpërndaje në:

Detajet

Kjo është historia e çlirimit nga burgu, në maj të vitit 1945, të katër të burgosurve politikë holandezë, në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe e kthimit të tyre në Holandë. Kjo është një histori trimërie që do t'ju bëjë të mendoni thellësisht për protagonistët e saj dhe të lëshoni lotët e mirënjohjes për heroizmin e tyre.

Një rrëfim modest për aventurat e tre grave dhe një burri që kanë vuajtur nga pasojat djallëzore të luftës në Europë.

Të çliruar nga makthi i kampit të burgut, të çliruar nga frika e skuadrës së pushkatimit që kishte ndjekur secilin prej tyre që nga kapja, katër bashkatdhetarët zbulojnë se ende duhet të përjetojnë tmerrin pa ushqim, pa dokumente, pa para.

Virtytet janë gjithçka që u mbetet në zotërim dhe janë këto - fisnikëria, miqësia, nderi, forca, krenaria për njerëzimin e përgjakur, por të panënshtruar - që i udhëheqin deri në shtëpi. Ata u liruan dhe filluan një udhëtim shumë të gjatë për t'u kthyer në shtëpi, një odise autentike nëpër Gjermaninë e zhytur në kaosin e përfundimit të konfliktit botëror.

Në mes të ushtarëve aleatë që ruajnë territorin, nazistëve në arrati dhe gjermanëve të kujdesshëm apo edhe armiqësorë, sepse janë ende besnikë ndaj regjimit, mes trukeve të panumërta, shkëmbimeve dhe peripecive, protagonistët e kësaj rraskapitjeje, përmes shumë peripecive do të kenë përfundimisht sukses: përqafimin me familjet e tyre në shtëpi.

 

280 Faqe

Shtëpia botuese: Dituria

30 produkte te tjere ne te njejten kategori: